Trafik cezasına itiraz dilekçesi örneğini sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle bir takım sorularınızı yanıtlayıp daha sonra dilekçe örneğini, yazımızın devamında paylaşacağız.

TRAFİK CEZASI İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ 2024

TRAFİK CEZASI İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ 2024

Trafik cezası itiraz dilekçesi örneği 2024 ‘ü sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle bir takım sorularınızı yanıtlayıp daha sonra dilekçe örneğini, yazımızın devamında paylaşacağız. Ancak trafik cezasına itiraz ve ehliyete el koyma durumlarında bir avukat ile birlikte hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim?

Trafik cezasına trafik cezası itiraz dilekçesi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne verilmek üzere, bulunduğunuz yer adliyesinden Ceza Mahkemeleri Ön Büro üzerinden itiraz edebilirsiniz. Dilerseniz avukatınıza vekalet vererek de itiraz edebilirsiniz. Ek olarak e-imza ile uyap vatandaş sistemi üzerinden de itiraz yapmak mümkün.

Trafik Cezasına İtiraz Süresi Kaç Gündür ?

Kabahatler Kanunu’nun 27. Maddesi “İdarî para cezası ve mülkiyetin kamuya geçirilmesine ilişkin idarî yaptırım kararına karşı, kararın tebliği veya tefhimi tarihinden itibaren en geç onbeş gün içinde, sulh ceza mahkemesine başvurulabilir” şeklindedir. Dolayısıyla 15 gün içerisinde itiraz yapılmalıdır.

Trafik cezasına e devletten itiraz edilir mi?

Trafik cezasına e-devletten de e-imzanız olması halinde, uyap vatandaş kısmından itiraz etmeniz mümkündür. Ancak e-imzasız şekilde itiraz yapılamamaktadır.

Hangi durumlarda trafik cezasına itiraz edilir?

Trafik cezasının hukuka aykırı olarak düzenlendiğini düşündüğünüz her durumda itiraz edebilirsiniz. Bu sebeple trafik cezası itiraz dilekçesi örneğini sizlerle paylaşıyoruz.

Trafik cezası iptal olur mu?

Trafik Cezası hukuka aykırı olarak düzenlendiyse, Sulh Ceza Hakimliği cezayı iptal edecektir.

Trafik cezasına itiraz duruşmalı mı?

Hayır, trafik cezasına itirazlar dosya üzerinden incelenerek karar verilmektedir. Duruşmalı olarak yapılmamaktadır.

Trafik cezasına itiraz mahkeme masrafı ne kadar? Trafik cezasına itiraz ücretli mi?

Trafik cezalarına itiraz ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

Trafik cezasına itiraz edersek ne olur?

Trafik Cezasına itiraz etmeniz halinde haklı çıkarsanız, cezanın iptaline karar verilecektir. Ancak haksız çıkarsanız mahkeme masraflarını karşılamak zorunda kalırsınız.

Dilekçe Ücreti Nedir ?

Dilekçe ücreti her yıl barolar birliği tarafından yayımlanan asgari ücret tarifesine göre 2024 yılı için 3600 TL’dir. Dilekçe yazdırmak haricinde telefonla veya whatsappla herhangi bir bilgi verilmeyecektir. Trafik cezası itiraz dilekçesi yazılmasını istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

TRAFİK CEZASI İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

KONYA NÖBETÇİ SULH CEZA HAKİMLİĞİ’ NE

İTİRAZ EDEN                      : …………………………………….  (TC: )

ADRES                                  : Çaybaşı Mah. Furgandede Cad. No:48/304 Meram/Konya

İTİRAZA KONU TUTANAK: T.C. …………… Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği- ……………….. Adlı Polis Memuru Tarafından Tutulan ……/……./2023 Tarihli, ………. Seri Numaralı, …………… Sıra Numaralı, …………………TL Toplam Tutarlı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı

TUTANAK TANZİM

TARİHİ                                : ……/……./2023,  SAATİ: …../…..

TUTANAK TEBLİĞ

TARİHİ                                : ……/……./2023

İTİRAZ KONUSU : T.C. …………… Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği- ……………….. Adlı Polis Memuru Tarafından Tutulan ……/……./2023 Tarihli, ………. Seri Numaralı, …………… Sıra Numaralı, …………………TL Toplam Tutarlı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağında yazılı para cezasının İPTALİ talebimizdir.

AÇIKLAMALAR  :

Tarafıma ait 42 …….. …… plaka numaralı araç ile ilgili olarak Karayolları Trafik Kanunu’ nun 47/1-b maddesi gerekçe gösterilerek “kırmızı ışık kuralına uymamak ” iddiasıyla kesilen ekte sunulu, gıyabımda tanzim edilen ……/……./2023 Tarih, ………. Seri Numaralı, …………… Sıra Numaralı tutanak tarafımca ……/……./2023 tarihinde tebliğ edilmiştir. (EK-1)

Söz konusu trafik cezasında FAHİŞ BİR HATA SÖZ KONUSUDUR.  Ben Konya da ………… çalışıyorum.  Ekte SGK hizmet dökümümü ve çalıştığıma dair evrakları sunuyorum. (EK-2)  Daha önce…………………..’da ikamet ediyordum.  Ancak ………………. yılının ………………. ayında KONYA’YA taşınıp, Konya’da ……….. firmasında çalışmaya başladım.   Trafik Kuralı ihlalinin gerçekleştiği iddia edilen ……/……./2023 Tarih’te ARACIMLA BİRLİKTE İKAMETİMİN BULUNDUĞU KONYA’DAYDIM.  Hatta aracımla işyerime gittim.

**TRAFİK CEZASI İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ 2024**

( BU BÖLÜME KARARIN NEDEN İPTAL EDİLMESİ GEREKTİĞİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI YAPABİLİRSİNİZ  VE DELİLLERİNİZDEN BAHSEDEBİLİRSİNİZ )

Mahkemeniz dilerse Konya’dan PTS kayıtlarının celbini talep ediyorum. Hakimliğiniz celp ettiğinde,  aracımın da o gün Konya’da olduğu ortaya çıkacaktır.

Dolayısıyla hatalı olarak ve hukuka aykırı olarak düzenlenen T.C. …………… Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği- ……………….. Adlı Polis Memuru Tarafından Tutulan ……/……./2023 Tarihli, ………. Seri Numaralı, …………… Sıra Numaralı, …………………TL Toplam Tutarlı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı’ nda yazılı para cezasının İPTALİNE karar verilmesini

Trafik cezasına itiraz dilekçesi örneğini sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle bir takım sorularınızı yanıtlayıp daha sonra dilekçe örneğini, yazımızın devamında paylaşacağız.

HUKUKİ NEDENLER         : Karayolları Trafik Kanunu, HMK, sair ilgili mevzuat

HUKUKİ DELİLLER             : Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı, Tebligat zarfı , sair ilgili delail

SONUÇ VE TALEP             : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerle, İtirazımın kabulü ile hukuka aykırı olarak düzenlenen T.C. …………… Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği- ……………….. Adlı Polis Memuru Tarafından Tutulan ……/……./2023 Tarihli, ………. Seri Numaralı, …………… Sıra Numaralı, …………………TL Toplam Tutarlı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı’ nda yazılı para cezasının İPTALİNE karar verilmesini arz ederim. 22.03.2022

İtiraz Eden

………………… …………….

EKLER                                  :

1-T.C. …………… Fahri Trafik Müfettişliği Büro Amirliği- ……………….. Adlı Polis Memuru Tarafından Tutulan ……/……./2023 Tarihli, ………. Seri Numaralı, …………… Sıra Numaralı, …………………TL Toplam Tutarlı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının Fotokopisi VE  Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligat Zarfının Fotokopisi

2-Sgk Hizmet Dökümü Ve İşyerinde Çalıştığınıza Dair Evraklar

3-Diğer Delilleriniz

TRAFİK CEZASI İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ’ni sizlerle paylaştık. Dilekçe ücreti her yıl barolar birliği tarafından yayımlanan asgari ücret tarifesine göre 2024 yılı için 3600 TL’dir. Dilekçe yazdırmak haricinde telefonla veya whatsappla herhangi bir bilgi verilmeyecektir. Trafik cezasına itiraz dilekçesi yazılmasını istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Similar Posts

One Comment

  1. Çok kıymetli bir içerik, paylaşım olmuş. Yürekten teşekkür ederim. Birçok mağdur vatandaşa çok ama çok değerli yardım içerikleri ve dilekçe örnekleri hazırlamışsınız. Minnettarız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir