İsim Değiştirme Davası

Bugün ki yazımızda herkesin merak ettiği bir konu olan: isim değiştirme davası ve isim değiştirme hakkından bahsedeceğiz.

İSİM DEĞİŞTİRME AVUKATI

İsim Değiştirme Avukatı olarak, sizlere isim değiştirme davasından söz edeceğiz. Öncelikle belirtmek isteriz ki, kişinin ismini veya soyismini değiştirmesi bir haklı nedene dayanmalıdır. Türk Medeni Kanunu’nun 27. Maddesine göre, adını veya soyadını değiştirmek için haklı bir neden gerektirmektedir.

İsim değiştirme davasında sunulabilecek haklı nedenlere çeşitli örnekler verebiliriz.

  • Kişinin adının veya soyadının toplumda komik, absürt veya gülünç karşılanacak bir şekilde olması
  • Telaffuzunun zor bir şekilde olması
  • Kişinin dini değerleriyle bağdaşmaması
  • Kişinin eş, dost, akraba ve çevresi tarafından farklı bir isimle bilinmesi ve bu durumun çeşitli sıkıntılara neden oluyor olması
  • Toplumca benimsenen genel ahlak  kurallarına aykırı bir isim veya soyisim olması4

İsim Değiştirme Davasını Avukatsız olarak Açabilir miyim ?

Öncelikle belirtmek isteriz ki, isim değiştirme davalası nı avukatla açma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak tabii ki bizler bir isim değiştirme davası avukatı ile hukuki süreci yönetmenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz.

İsim Değiştirme İçin Vekaletname Verirken Dikkat Etmem Gerekenler Nedir ?

İsim değiştirme davasında avukatınıza vekaletname verirken, isim değiştirme veya soy isim değiştirme için vekalet verdiğinizi noterde beyan ederek, vekaletnamenizde özel yetki bulunması gerekmektedir.

İsim Değiştirme Davasında Ücret Ne Kadardır ?

Avukatlık Ücreti her sene Türkiye Barolar Birliği Tarafından yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre belirlenir. Ancak önemle ifade etmek isteriz ki, bu yayımlanan tarife ancak alt sınırı belirlemektedir. Avukat ile müvekkil istediği fiyatta anlaşabilmektedir. Ancak alt sınır 2022 yılında İsim Değiştirme Davalarında 5100 TL ‘dir.

KONYA İsim Değiştirme Avukatı

KONYA İsim Değiştirme Avukatı olarak, adınızı değiştirmek, soyadınızı değiştirmek, adınıza başka ad ekletmek, yaşınızı değiştirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir