ASLİYE CEZA MAHKEMESİ DAVADAN VAZGEÇME

ASLİYE CEZA MAHKEMESİ DAVADAN VAZGEÇME

Birçok kişinin “Asliye Ceza Mahkemesi Davadan Vazgeçme” şeklinde veya “ceza davasında şikayeti geri alma” şeklinde arama yaptığını görmekteyiz.

Öncelikle belirtmeliyiz ki şikayetten vazgeçmeniz için, o suçun şikayete bağlı suçlardan olması gerekmektedir. Şikayetten vazgeçtiğiniz suç, takibi şikayete bağlı suçlardan değilse şikayetten vazgeçmenin bir anlamı olmayacaktır.

Örneğin ; Kasten yaralama suçunun basit tıbbi müdahale ile giderilebilir halinde şikayetten vazgeçilirse, asliye ceza mahkemesinde düşme kararı verilecektir. Ancak nitelikli hallerinden biriyse şikayetten vazgeçmenin bir anlamı olmayacaktır.

Yine örnek verecek olursa tehdit suçunda Malvarlığı itibarıyla büyük bir zarara uğratacağından veya sair bir kötülük edeceğinden bahisle tehdit var ise şikayetten vazgeçildiğinde düşme kararı verilecektir. Ancak TCK md. 106’nın 1. Cümlesi veya 2. Fıkrasında belirtilen haliyle bir tehdit var ise bu durumda şikayetten vazgeçmenin bir anlamı olmayacaktır.  Ancak tehdit suçunun uzlaşma kapsamında olduğunu da belirtelim.

Şikayetten vazgeçme durumu söz konusu olduğunda mutlaka ceza hukuku ile ilgilenen bir avukata başvurmanız, hem müşteki yönünden hem de sanık yönünden faydalı olacaktır.

Yazımızın devamında sizlere ceza davasında şikayetten vazgeçmeye ilişkin olarak örnek dilekçe de ekliyoruz. Eğer “Asliye Ceza Mahkemesi Davadan Vazgeçme” şeklinde veya “ceza davasında şikayeti geri alma” şeklinde arama yapıyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz.

ÖRNEK DİLEKÇE

KONYA ………….. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ’NE

Dosya No                                            : 2023/………..  E.

Müşteki/Katılan                             :  AD-SOYAD – TC KİMLİK NUMARASI YAZINIZ.

                                                               ADRES YAZINIZ

VEKİLİ                                                  : AV. MEHMET KÜRŞAT KILIÇ

Sanık                                                  : SANIĞIN ADI SOYADINI YAZINIZ.

Konu                                                 : Şikayetten vazgeçme dilekçemizin sunulmasıdır.

Açıklamalar                                    :

Yukarıda esas numarası yazılı dosyasında, müşteki olarak Hakaret suçu nedeniyle şikayette bulunmuş olsak ve bu doğrultuda kamu davası açılmış ve mahkemenizde yargılama başlamış olsa da, sanık …………………  hakkındaki ŞİKAYETİMİZDEN VAZGEÇMEKTEYİZ.  Bu nedenle şikayetten vazgeçme talebimizin kabulü ile  duruşma günü beklenilmeksizin dosya hakkında DÜŞME kararı verilmesini, bilvekale talep ederiz. …………./…………../2023

Müşteki Vekili

Av. Mehmet Kürşat KILIÇ

Sizlerin de ceza hukuku ile ilgilenen bir avukata ihtiyacınız varsa bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir