Koronovirüs Devlet Para Desteği

Bir yıldan uzun süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, sadece sağlık açısından değil, çalışma hayatı ve ekonomi açısından da değişmelere neden olmuştur. Salgının yayılma hızı ve bulaşıcılığının fazla olması kalabalık çalışma ortamlarının yerine uzaktan çalışmayı zorunlu kılmıştır. Üretime ve hizmete dayalı büyük işletme ve çok çalışanlı şirketlerde ise çalışanların sayısı azaltılarak süreç yönetilmeye çalışılmıştır. Bu konuda devlet de işletmelerin ve çalışanların kayıplarının minimum seviyede olması için vergi ve iş hukuku alanlarında düzenlemeler yaparak çeşitli destek programları açıklamıştır. Bunun yanında devlet bu dönemde işsiz ve zor durumda olanlar içinde nakdi destek paketleri sağlamıştır. Destek ve yardım paketlerinin belirli hukuki çerçeveler içerisinde düzenlenmiş olması, yardım alacak olanlar arasında kafa karışıklığına neden olabilir. Bu paketlerin kendileri kapsayıp kapsamadığı, haklarının neler olduğu gibi konularda uzman bir destek almak önemlidir. Bu konuda profesyonel bir avukattan danışmanlık hizmeti alınması sürecin doğru takip edilmesini sağlayacaktır. Konya’da bir avukatlık hizmeti arıyorsanız Av. Mehmet Kürşat Kılıç ile iletişime geçebilirsiniz. İşveren ya da çalışan olarak devlet destek paketleri konusunda haklarınızı öğrenmek  için randevu alarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

İşletme ve Çalışanlara Yönelik Devlet Desteği

Covid-19 salgını ile açıklanmaya başlayan destek paketlerinde en büyük yardım, işletme ve şirketlere yönelik olmuştur. Kredi, faiz ve finansman alanında yapılan düzenlemeler şirketlere bir nebze de olsa rahat nefes aldırmıştır. Kredi borç ve faiz ödemelerinin 3 ay ertelenmesi, kredi destek paketleri gibi çok sayıda yardım bu kategoride yer almıştır. İşletmelere yönelik bir diğer destek ise vergilerin ertelenmesidir. Yıllık gelir vergilerini belirli aralıklarla erteleme imkanı sağlanmıştır. İşletmeler için en önemli destek olarak kabul edilen kısa çalışma ödeneği sayesinde haftalık çalışma saati düşürülmüş, işyeri veya fabrikanın kısmi olarak durdurulması ile çalışanların ücretlerinin %60’ı devlet tarafından karşılanmıştır. Sigortalı olarak çalışanın maaşının 1/3’ini çalışanı bordro ile öderken 2/3’lik kısım maaşın %60’ı devlet tarafından her ayın 5’inde ödenmektedir. Kira sözleşmeleri ve kira desteği sağlanması konularında da işletmelere destek verilmiştir. Kirasını ödeyemeyen işletmeler için kira sözleşmesinin feshedilemeyeceği belirtilirken, kiralarına belirli oranda da destek verileceği açıklanmıştır.

Vatandaşlara Yönelik Devlet Nakdi Desteği

Koronovirüs Devlet Para Desteği

Çalışma ve iş alanlarının salgın döneminde daralması sonucu birçok insan iş bulamamış, bunun sonucunda da devlet nakdi yardım paketleri açıklamıştır. Bu paketler, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz, ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu kapsamında olan ve düzenli olarak sosyal yardım alanları kapsayan ihtiyaç sahibi 2 milyon haneye 1000 TL nakdi destek verilmesi ile karşılanmıştır. Bu kapsamda yer alan engelli ve engelli yakını aylığı, 65 yaş aylığı, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli yardım, öksüz-yetim aylığı, çoklu doğum yardımı, silikozis aylığı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli yardım, psiko-sosyal ve maddi kayıp yaşayan tüberküloz ve SSPE hastaları gibi merkezi sosyal yardım kapsamında kayıtlı olanlara başvuru şartı aranmaksızın doğrudan nakdi yardım yapılmaktadır.

İlgili kanun kapsamında olmayıp yardıma ihtiyacı olan vatandaşların ikametgahlarının bulunduğu il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına giderek nüfus cüzdanları ve dilekçeyle başvurmaları gerekmektedir. Başvuruları değerlendirilerek yardım alacak olanların hane içinde kişi başına düşen gelirin 701,32 TL’den az olması gerekmektedir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir