İZALE-İ ŞUYU DAVASI NASIL ENGELLENİR ?

İZALE-İ ŞUYU DAVASI NASIL ENGELLENİR ?

İzale-i şuyu davalarından en çok aranan cümlelerden bir tanesinin de “İzale-İ Şuyu Davası Nasıl Engellenir” cümlesinin olduğunu görmekteyiz.  “İzale-i Şuyu davalarında hissedarlardan biri veya bir kısmı, söz konusu paylı veya elbirliği mülkiyet halinde taşınır veya taşınmazların satılarak veya aynen taksim yoluyla paylaştırılmasını isterken; bir kısım paydaşlar ise satılmasını veya aynen taksim yapılmasını istememektedir.

Bu sebeple de bu satışa engel olmanın hukuki bir yolunu araştırmalardır ve “İzale-İ Şuyu Davası Nasıl Engellenir” şeklinde aramalar yapmaktalardır. Ancak üzülerek söylemeliyiz ki izalei şuyu davasının açılmasının engellenmesinin bir yolu bulunmamaktadır. Paylı veya elbirliği mülkiyet halindeki paydaşlar istedikleri zaman izale-i şuyu ( ortaklığın giderilmesi) davası açarak, paydaş oldukları taşınır veya taşınmaz malların satılmasını veya aynen taksim suretiyle ortaklığın giderilmesini isteyebileceklerdir.

Bizler burada paydaşların anlaşma yoluna gitmesini önermekteyiz. Paylarını kendi aralarında bir paydaşa satacakları gibi, ortaklığın giderilmesini isteyen paydaşın payını da satın alabilirler. Veya şartları varsa paylı mülkiye de çevirip, kendi aralarında sözleşme yaparak da paylaşabilirler.

İzale-i Şuyu Davalarıyla ilgili detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz. Yazımızı okumak için burayı tıklayın.

İzalei şuyu dava dilekçesi örneği için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizlerin de izale-i şuyu (ortaklığın giderilmesi) davalarıyla ilgili problemlerinizde bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir