İDDET MÜDDETİNİN KALDIRILMASI DAVASI

İddet müddetinin kaldırılması davası veya diğer adıyla bekleme süresinin kaldırılması  davası meselesi son zamanlarda çok araştırılır bir konu olduğundan yazma gereği hissettik. Bilindiği üzere Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddesine göre boşanan kadının 300 gün beklemesi gerekmektedir. Boşanmanın hemen akabinde evlenmek isteyen kadın için bu süre azımsanacak bir süre değildir.

İddet Müddetini Kaldırabilir miyim ?

Evet, belli hallerde iddet müddeti kalkmaktadır.

Bu haller :

-Boşanan kadının doğum yapması

-Boşanan kadının, boşandığı eşi ile tekrar evlenmesi

İddet Müddetinin ( Bekleme Süresinin ) Kaldırılması Davası ile.

Boşanan kadın, iddet müddetinin kaldırılması davası ile, kanunda belirtilen süre olan üç yüz gün yani yaklaşık on ay beklemesine gerek kalmadan yeniden evlenebilmektedir. Burada kanunun amacının kadının hamile olup olmadığından emin olmak, yeniden birisi ile evlenmesi halinde; evlenmesinin hemen akabinde çocuğun olması halinde babasının kim olacağı yönünde karışıklığa neden olmaması olduğunu düşünmekteyiz.

Boşanan kadının, sadece iddet müddetinin kaldırılması davası açması yeterli olmayıp, hamile(gebe)  olmadığını da ispatlaması gerekmektedir. Ancak bu halde iddet müddeti kaldırılabilir. iddet müddetinin kaldırılması davasında karşı taraf boşanılan eş veya başka birisi değildir.  Karşı tarafı olmayan dava türlerindendir.. Bu nedenle dava kısa sürelerde sonuçlanmaktadır.

Ancak önemle belirtmeliyiz ki usulüne uygun bir dava dilekçesi ve usulüne uygun bir takip ile dava sonuçlandırılır. Bu nedenle de kesinlikle iddet müddetinin kaldırılması davası konusunda uzman bir avukat ile bu süreci yürütmenizi önemle tavsiye etmekteyiz.

İddet Müddetinin ( Bekleme Süresinin ) Kaldırılması Davası nda Ücret Ne Kadardır ?

Avukatlık Ücreti her sene Türkiye Barolar Birliği Tarafından yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre belirlenir. Ancak önemle ifade etmek isteriz ki, bu yayımlanan tarife ancak alt sınırı belirlemektedir. Avukat ile müvekkil istediği fiyatta anlaşabilmektedir. Ancak İddet Müddetinin ( Bekleme Süresinin ) Kaldırılması Davasında da  asgari tutar yani alt sınır 2021 yılında 4080 TL ‘dir.

İddet Müddetinin ( Bekleme Süresinin ) Kaldırılması Davasında Hangi Mahkeme Görevlidir ?

İddet Müddetinin ( Bekleme Süresinin ) Kaldırılması Davasında Aile Mahkemeleri görevlidir.

İddet Müddetinin ( Bekleme Süresinin ) Kaldırılması Davası’da Yetkili Mahkeme Neresidir ?

İddet Müddetinin ( Bekleme Süresinin ) Kaldırılması Davası’nda yetkili mahkeme davacının yerleşim yeri mahkemesidir. Yani farklı şehirde boşandıysanız, veya farklı bir şehre taşındıysanız kaygı etmeyin. İkamet ettiğiniz şehirde davayı açabilirsiniz.

Sizlerin de Konya’da İddet müddetinin kaldırılması davası veya diğer adıyla bekleme süresinin kaldırılması davası ile ilgili problemleriniz olduğunda bizlere ulaşabilirsiniz.

Similar Posts

One Comment

  1. Cok faydali bir yazi oldu. Cok tesekkur ederim Av. Mehmet Kürşat Kılıç Bey. Ankarada Avukat olarak tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir